Naturvernere i Tromsø har fått en gladmelding. Det store alpinanlegget som har vært planlagt i et viktig tur- og reindriftsområde, kan bli stoppet etter 40 års motstand. Departementet har varslet at tillatelsen kan bli omgjort, etter miljøklager.

– Vi kan ennå ikke slippe jubelen helt løs, men er optimister, sier Synnøve des Bouvrie i Besteforeldrenes klimaaksjon (BKA).

Detaljregulering for alpinanlegget ble vedtatt i kommunestyret 29. april 2020, og 6. oktober året etter ble arealendringen stadfestet av Kommunal- og distriktsdepartementet. Dette har vært en viktig forutsetning for at kommunen 31. oktober 2024 fattet et endelig vedtak om å gå i gang med bygging av alpinanlegget.
Dette skjedde selv om kommunen var klar over at viktige konsekvensutredninger ikke var blitt gjennomført. Vedtaket ble tatt på grunnlag av dispensasjoner fra konsekvensutredninger. Besteforeldreaksjonen i Troms har i disse årene stått på for å hindre at alpinanlegget skulle bygges, særlig da prosjektet inkluderte utbygging av et stort myrområde og naturinngrep med rødlistede arter til fordel for hytteby, hotell og infrastruktur m.m.
Skapt enormt engasjement
Arctic Center-prosjektet har skapt et enormt engasjement i Tromsø, der BKA etter 31. oktober-vedtaket allierte seg med alle krefter som mente at prosjektet måtte stanses, både privatpersoner, miljøorganisasjoner, politiske partier og reindriften. En aksjonsgruppe startet en spleis som på få dager samlet kr. 170 000 for å kunne engasjere et ledende advokatfirma på klima- og naturområdet.
Advokat Tine Larsen fra Dæhlin Sand advokatfirma sendte i desember en omgjøringsbegjæring til Kommunal- og distriktsdepartementet (KDD) for tillatelsen til å bygge alpinanlegget. Besteforeldrenes klimaaksjon (sentralt og lokalt), Tromsø Natur og Ungdom, Framtiden i våre hender (sentralt og lokalt), Naturvernforbundet i Troms og Kvaløya reinbeitedistrikt sto samlet bak begjæringen.

Mandag 19. mai mottok aksjonsgruppen kopi av brevet fra departementet til Tromsø kommune med et varsel om mulig omgjøring, der departementet «vurderer at det kan foreligge rettsanvendelsesfeil som følge av manglende konsekvensutredning. Dette kan ha betydning for gyldigheten av Kommunal- og distriktsdepartementets vedtak av 6. oktober 2021.»
Hva skjer videre?
Tromsø kommune har mulighet til å uttale seg i saken med frist 9. juni. Endelig svar fra departementet kan komme midt i sommerferien, og ifølge advokat Tine Larsen som har skrevet omgjøringsbegjæringen, er det 90 prosent sjanse for at KDD omgjør sitt tidligere vedtak. Dette håper man i så fall skal sette en endelig stopper for prosjektet. Kommunen har selv innrømmet saksbehandlingsfeil og manglende konsekvensutredning.
Lokalt her i Tromsø har brevet fra KDD vakt oppsikt, og aksjonsgruppa har fått ny oppmerksomhet i media. Fra Besteforeldrenes klimaaksjon har man lagt vekt på organisasjonens utgangspunkt i Grunnlovens paragraf 112, solidaritet med kommende generasjoner og det uopprettelige ved de planlagte naturinngrep. I avisoppslagene har de også markert sin solidaritet med reindriften og det tette samarbeidet de har med de andre miljøorganisasjonene.
Denne saken sto opprinnelig på hjemmesiden til Besteforeldrenes klimaaksjon.
