InnenriksNyheter

Veien åpen for Frode Alfheim

Forbundet Styrke har nå foreslått sin forbundsleder, Frode Alfheim som ny LO-leder. Samtidig meldes det at han har trukket seg fra valgkomiteen, er verv som hittil har vært et hinder for at han kunne stille tuil valget som ny leder for LO.

Frode Alfheim Foto: Egil Brandsøy

Som Extraavisen skrev tidligere i uken, har flere LO-forbund, deriblant tunge forbund som El og IT, Norsk Tjenestemannslag og Handel og Kontor, pekt på forbundslederen i Styrke, Frode Alfheim, som en sterk kandidat kandidat til å overta vervet som leder for LO.

Samtidig som flere har sett på Alfheim som en sterk kandidat, har han vært medlem av valgkomiteen, og således vært en av dem som skulle finne kandidater til sjefsvervet. Flere kommentatorer har derfor pekt på så lenge han satt i nominasjonskomiteen, kunne han ikke stille til valg. Det har derfor blitt regnet med at det bare var et tidsspørsmål før han ville trekke seg fra komiteen, gitt at han ville stille til valg.

Klar favoritt

I kveld var altså katta ute av sekken. Forbundet Styrke sendte ut en pressemelding der de kunngjorde både at Frode Alfheim trekker seg fra valgkomiteen og at forbundet foreslår ham som kandidat.

Nå når han offisielt er kandidat, taler mye for at han blir LOs nye, og mektige, leder. Svært mye skal til for å slå ham. Valget av ny leder skjer på torsdag.

Følg Extraavisen på facebook!