InnenriksNyheter

Varsler aksjoner under Festspillene

Organisasjonen Folk mot fossilmakta varsler aksjoner under Festspillene i Bergen. Under mottoet «frigjør kulturlivet fra fossilindustrien» vil de protestere mot at fossilindustrien sponser kulturlivet.

Grieghallen Foto: Wikimedia Commons

Organisasjoenn «Folk mot fossilmakta» har også tidligere varslet spektakulære aksjoner for å nå sitt mål, som er å sette søkelys på fossilindustrien. Blant annet varslet de aksjoner under Ski VM i Trondheim med mindre arrangørene innfridde en rekke krav fra organisasjonen.

Organisasjonen trakk da frem at det er et ubestridelig faktum at vintrene blir stadig kortere og mer ustabile, og klimakatastrofer truer millioner av menneskeliv verden over. Fossilindustriens ansvar for dette kan ikke unnslås. På denne bakgrunn er det, slik organisasjonen så det, et paradoks at arrangørene lar seg bruke av fossilindustrien, med norske Equinor i spissen, i form av å la seg sponse av en industri som bidrar til å undergrave sportens fremtid.

Festspillenes tur

Nå er det altså festspillene som blir gjenstand for organisasjonens søkelys.

Festspillene i Bergen arrangeres 21. mai – 4. juni. Festspillene er en av Nordens største kulturfestivaler for musikk og scenekunst.

Nå varsler altså «Folk mot fossilmakta» aksjoner under festspillene. De understreker at alle aksjoner vil være fredelige. Det fremgår av en pressemelding de har sendt ut.

I pressemeldingen heter det at aksjonene har sin bakgrunn i festspillenes tette bånd til fossilindustrien. Her trekker organisasjonen særlig frem sponsorsamarbeidet med Equinor og styreleder for festspillene, Thorhild Widvey og hennes tilknytning til oljeselskapet Vår Energi – et selskap hun også er styreleder for.

Til Bergens Tidende sier Frida Steintbakk, talsperson for «Folk mot fossilmakta», at kunst skal være fri til å utfordre.

– Når kulturinstitusjoner lar seg sponse av oljeindustrien, risikerer vi at den kritiske stemmen knebles. Festspillene har lenge vært en arena som gir sosial aksept til noen av verdens største forurensere, det kan ikke fortsette, sier hun.

Glad for fredelige aksjoner

I en uttalelse til NTB sier kommunikasjonsansvarlig for festspillene, Christopher Brandt, at klimakrisen bekymrer alle i Festspillene.

– Vi ønsker velkommen enhver debatt og diskusjon med alle samfunnsaktører som løfter dette temaet, så lenge det skjer på fredelig vis og innenfor samfunnets normer, sier Brandt.

– Vi er glade for at de varsler at det er snakk om fredelige protester, og at de ønsker dialog med oss på forhånd, fortsetter han, og understreker at festpillene er musikk, kunst og folkefest for alle, også barn.

– På scenene rundt i Bergen er det artister som har forberedt og gledet seg i lang tid. Fredelige protester og ytringer er viktig i samfunnet vårt, og vi håper de tar hensyn til både kunstnere og publikum, sier Brandt.

Dette er Folk mot fossilmakta

Folk mot fossilmakta er en nyoppstartet kampanje som yter motstand mot fossilindustriens udemokratiske krefter i det norske samfunn, ved bruk av ikkevoldelig sivil ulydighet. Fossilindustriens uforholdsmessige store makt i samfunnet og politikken er et av de største hindrene for å løse klima- og naturkrisen. Den omfattende makten fossilindustrien har kan best utfordres ved at vanlige folk organiserer seg og bruker sitt sterkeste maktmiddel – koordinert bruk av sivil ulydighet, også kjent som sivil motstand.

Kampanjen er en del av A22-nettverket, et internasjonalt nettverk av fredelige motstandskampanjer i 10 ulike land. Sammen jobber nettverket for å mobilisere folk til å delta i fredelig sivil ulydighet for å skape konkret politisk handling for å avverge klimakollaps.

Følg Extraavisen på facebook!