ForsideUtenriks

Nepal får sin første kvinnelige statsminister

Nepal har fått sin første kvinnelige statsminister. Sushila Karki ble fredag utnevnt som midlertidig regjeringssjef av president Ram Chandra Poudel, etter at omfattende ungdomsprotester mot korrupsjon og sensur førte til over 50 dødsfall og tvang hennes forgjenger til å gå av.

Karki, som tidligere har vært landets første kvinnelige høyesterettsjustitiarius, skal ifølge medieoppslag organisere nyvalg innen seks måneder.

FN uttrykker støtte til overgangen

– I dette avgjørende øyeblikket står FN sammen med Nepals folk i deres håp om fred, rettferdighet og framgang, heter det i en uttalelse fra FNs koordinator i Nepal, Hanna Singer Hamdy.

Flere FN-organisasjoner, blant dem UNICEF, UNDP, UN Women og UNFPA, roser utnevnelsen og fremhever betydningen av likestilling, barns rettigheter og inkluderende styresett.

Situasjonen i landet er fortsatt spent. Demonstranter har satt fyr på offentlige bygg og partihovedkvarterer, og hæren har overtatt ansvaret for sikkerheten i Katmandu-dalen.

Norge positiv

I en urralelse fra regjeringen, heter det at Norge ønsker Sushila Karki velkommen som Nepals første kvinnelige statsministe.

– Utnevnelsen av interim statsminister Karki er et viktig skritt for å sikre stabilitet etter de tragiske hendelsene i Nepal den siste uken. Våre kondolanser går til ofrenes familier, sammen med ønsker om rask bedring for de som er skadet.

Regjeringen håper utnevnelsen av Karki kan bidra til en fredelig og inkluderende overgang fram mot demokratiske nyvalg. Norge ser frem til å samarbeide med overgangsregjeringen frem mot neste fase av landets demokratiske styresett og understreker vår støtte som en langvarig partner for Nepal, heter det i uttalelsen.