En rapport som er utarbeidet for australske myndigheter anslår at rundt 1,5 millioner innbyggere kan bli direkte påvirket av økende havnivå og tilhørende oversvømmelser innen 2050.
Rapporten peker blant annet på klimaendringer som hovedårsak, og fremhever at konsekvensene allerede merkes flere steder i landet. Rapporten er utarbeidet for australske myndigheter.
Publiseringen av rapporten skjer samtidig som Australia forbereder seg på å kunngjøre nye mål for reduksjon av klimagassutslipp.
Klimaminister Chris Bowen sier at klimaendringene ikke lenger er noe som tilhører fremtiden, men en utfordring som allerede påvirker samfunnet.
– Vi lever med klimaendringene nå. Det er ikke lenger en prognose, en fremskrivning eller en forutsigelse – det er en levende realitet, og det er for sent å unngå alle konsekvenser, sier Bowen ifølge NTB.
Australia har de siste årene opplevd flere ekstreme værhendelser, inkludert omfattende flom, hetebølger og skogbranner.
FNs klimapanel (IPCC) har tidligere offentliggjort sin rapport, hvor de blant annet påpeker at Australia er blant de landene som er mest sårbare for konsekvensene av global oppvarming, særlig i kystområdene hvor store deler av befolkningen bor.
Blant annet er det kommet frem i tidligere forskning at økende havnivå truer ikke bare boliger, men også infrastruktur, næringsliv og økosystemer langs kysten.
Rapporten understreker behovet for både utslippskutt og tilpasningstiltak for å beskytte utsatte områder. Australske myndigheter har tidligere fått kritikk for å ligge etter i arbeidet med å redusere utslipp, men har de siste årene varslet en mer offensiv klimapolitikk.
De nye utslippsmålene som skal offentliggjøres denne uken, vil være avgjørende for landets videre innsats mot klimaendringene.
Rapporten skal i denne uken legges frem for beredskapmyndighetene for et ekstraordinært møte, hvor de vil ta diskutere hvilke tiltak de vil ta i bruk.

