Verden planlegger kraftig økning i produksjon av olje, gass og kull. Summen er uforenelig med klimamålene fra Paris, men alle oljeland har ifølge seg selv gode grunner for å fortsette som før. Det er grunn til å ha moderate forventninger til FNs klimatoppmøte i høst, og vår evne til å løse felles globale problemer.
En rapport lansert mandag denne uka av Stockholm Environment Institute – Production Gap Report 2025, viser at verdens regjeringer planlegger å produsere 120 % mer fossilt drivstoff i 2030 enn det som er forenlig med å begrense global oppvarming til 1,5 °C. For 2 °C er gapet på 77 prosent. Prognosene for utvinning og produksjon av kull, olje og gass er alle økende sammenlignet med forrige vurdering i 2023. Mange scenarier viser også økende oljeproduksjon etter 2050. Følgen er at også begrensningen i den globale temperaturen til to grader, som er smertegrensen i Parisavtalen, nå er utenfor rekkevidde – uten svært dramatiske og raske tiltak.

Verstingene og Norge
Verstingen ifølge rapporten er USA, Saudi-Arabia og Russland, som planlegger størst økning i olje- og gassproduksjonen, samt Kina og India som øker kullproduksjonen. Norge er faktisk et av få store fossilproduserende land som planlegger en reduksjon i olje- og gassproduksjonen fram mot 2030. Samtidig blir det pekt på at Norges produksjonsplaner fortsatt ligger over det som er forenlig med vedtatte globale klimamål. Vår rolle framstår nok en gang som tvetydig: På den ene side signaliseres en viss vilje til omstilling, på den andre side bidrar fortsatt høy produksjon av olje og gass til å forsterke gapet mellom globale klimamål og faktisk politikk. Regjeringens uttalte mål om videreutvikling av olje- og gassektoren gjennom mer leting og produksjon fra nye funn er heller ikke adressert i rapporten.
Moderate forventninger til COP30
En AI-gjennomgang av forventningene til FNs klimatoppmøte i Belém i tabellen nedenfor gir et nøkternt bilde av mulige tiltak/forventninger som vil bli diskutert, sannsynligheten for positive beslutninger, hva de mulig kan føre til, og konsekvensene av at møtet ikke klarer å gjøre tilstrekkelige vedtak. Se mer om COP30 som startskudd for oljestopp i denne artikkelen på BKAs hjemmeside.

Denne artikkelen ble først publisert på hjemmesiden til Besteforeldrenes klimaaksjon.
Lider du av skrivekløe?

