ForsideUtenriks

Belgia avviser EUs plan om å finansiere Ukraina-krigen med frosne russiske milliarder

Belgia sier nei til et EU-forslag om å bruke renter fra Russlands frosne sentralbankmidler til å finansiere lån til Ukraina i krigen mot Russland. Det meldte Bloomberg 2. oktober.

Statsminister Bart de Wever omtaler forslaget om å ta i bruk 217 milliarder dollar i renter som et «stort veddemål», som vil innebære at EU-landene må dele risikoen dersom Russland i fremtiden reiser rettslige krav.

Han påpekte at prosessen både vil ta tid og innebære store usikkerhetsmomenter. Ifølge De Wever bør EU-landene heller se etter alternative finansieringskilder for å støtte Ukraina i den blodige krigen, som hittil har krevd hundretusener av liv på begge sider.

– Hvert land må stille garanti, proporsjonalt, dersom dette slår feil, sa De Wever til pressen under toppmøtet i European Political Community i København.

Han advarte om at ordningen gjelder «enorme pengesummer» og garantier som må gjelde «i svært lang tid».

EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen har derimot gitt sin støtte til planen, og hevder at risikoen kan fordeles på «bredere skuldre».

Hun la fram forslaget for EU-lederne forrige uke, med håp om å få det vedtatt før EU-toppmøtet i slutten av oktober.

Von der Leyen understreket at planen ikke innebærer beslag av russiske midler, noe som ville være ulovlig etter folkeretten. I stedet er ordningen tenkt som et rentefritt lån til Ukraina, sikret gjennom det Brussel-baserte oppgjørsselskapet Euroclear. Pengene skal utbetales i flere omganger, med visse betingelser.

Ifølge Bloomberg vil Kiev kun måtte tilbakebetale lånet dersom Moskva senere forplikter seg til å betale krigserstatninger som del av en fredsavtale.

Den belgiske statsministeren mener likevel EU bør klare å skaffe midlene på andre måter.

– Vi er en klubb av verdens rikeste land, men sier det er umulig å hente inn disse pengene, sa De Wever. – Det er ikke umulig. Det finnes ikke noe som heter gratis penger.

Også Luxembourgs statsminister Luc Frieden uttrykte skepsis da planen ble presentert.

– Det er et vanskelig juridisk spørsmål – man kan ikke bare overta midler som tilhører en annen stat, sa han. – Alle forslag er velkomne, men vi må først være sikre på at det faktisk kan fungere i praksis.

Lider du av skrivekløe?