ForsideKrim

Underslo 12 millioner fra DNB – hevdet veldedig formål

En ansatt i DNB ble nylig dømt til fengsel i 2 år og 4 måneder for å ha underslått 12 millioner fra sin daværende arbeidsgiver, DNB.

Det var en litt spesiell sak som som nylig gikk for retten. Den tiltalte, en mann i 50-årene, sto tiltalt for å ha underslått 12 millioner kroner fra sin daværende arbeidsgiver, DNB.

Ifølge tiltalen skulle underslagene ha skjedd i perioden 2019-24, ved at mannen overførte pengene til sin samboer og flere andre personer. I utgangspunktet er ordinær straffesak. Men da saken kom for retten, ble det klart at saken hadde sine spesielle sider. Her var det referanser både til «opplæring på arbeidsplassen» og Tage Danielssons historie om Karl-Bertil Jonsson.

Nå vet vi ikke om mannen kjenner til Tage Danielssons fortelling, men i retten forklarte mannen at han ikke hadde noe ønske om å berike seg selv, men ville hjelpe «andre dårligere stilte personer». Enda mer spesielt var det at den tiltalte jobbet i bankens sikkerhetsavdeling, hvor han nettopp hadde til oppgave å forhindre blant annet underslag. I den anledning skal han ha advart bankens ledelse om svakheter i systemet, svakheter som muliggjorde underslagene. Så ikke et vondt ord om viktigheten av opplæring på arbeidsplassen. Det var jo nettopp mannens kunnskaper, tilegnet «på jobben» som gjorde ham oppmerksom på svakheter i bankens systemer – selv om de som lærte ham opp vel neppe hadde tenkt på en slik anvendelse av kunnskapen.

Tiltalte hevdet under sakens oppklaring at dersom de svakhetene han påpekte var blitt utbedret, ville hans underslag blitt oppdaget langt tidligere.

Tiltalte fikk forøvrig ikke gehør hos dommeren for verken sin «varsler rolle» eller mulig inspirasjon fra Tage Danielsson, men fikk en straff på 2 år og 4 måneder.