Hovedutvalg for oppvekst og utdanning vedtok enstemmig i mandagens møte å innvilge La Perla AS serverings- og skjenkebevilling for øl, rusbrus og brennevin. Vedtaket følger kommunedirektørens anbefaling i saken.
Laa Perla er en italiensk restaurant som holder åpent alle dager i uken, og tilbyr tradisjonelle retter i rolige og familievennlige omgivelser. Virksomheten eies nå fullt ut av Resul Dalkiran, som overtok samtlige aksjer i løpet av 2025. Tidligere eier Sakir Kizilkaya tok over driften etter Wedit AS, som gikk konkurs i desember 2024.
I tråd med alkohollovens krav har kommunen innhentet uttalelser fra politiet og Skatt Øst. Ingen av instansene hadde innvendinger til søknaden. Det er også fremlagt nødvendig dokumentasjon, blant annet skatteattest, firmaattest, aksjeeierbok og godkjenning fra Mattilsynet.
Resul Dalkiran er oppført som daglig leder og styrer for serverings- og skjenkebevillingen, med Murat Kayhan som stedfortreder. Begge har bestått kunnskapsprøven om alkoholloven, og Dalkiran har i tillegg bestått etablererprøven etter serveringsloven.
Med enstemmig vedtak i hovedutvalget er La Perla dermed gitt tillatelse til skjenking av øl, rusbrus og brennevin i tråd med kommunens alkoholpolitiske retningslinjer.

