(Antiwar.com): En ny meningsmåling viser at halvparten av amerikanere mener Israels offensiv i Gaza har gått for langt. Minst 65.000 palestinere er drept, og flere hundre tusen mennesker er drevet inn i hungersnød.
I AP-NORC-undersøkelsen ble amerikanere spurt om de mener Israels militæroperasjoner i Gaza har «gått for langt». 49 prosent svarte ja, mens bare 12 prosent mente Israel «ikke har gått langt nok».
Flere internasjonale organisasjoner har konkludert med at Israel begår folkemord. Representanten Marjorie Taylor Greene og senator Bernie Sanders er blant de få amerikanske politikerne som har sagt at Israel utfører et folkemord i Gaza.
Tirsdag offentliggjorde en uavhengig FN-granskningskommisjon en rapport som konkluderer med at Israel har begått folkemord mot palestinerne i Gaza. Navi Pillay, leder for kommisjonen, uttalte:
«Ansvar for disse grusomhetene ligger hos israelske myndigheter på høyeste nivå, som i snart to år har orkestrert en folkemordskampanje med det spesifikke mål å ødelegge den palestinske befolkningen i Gaza.»
I løpet av de siste 23 månedene har Israel lagt store deler av Gazastripen i ruiner. Helsedepartementet i Gaza har registrert 65.000 døde, men det reelle dødstallet er ukjent, ettersom titusenvis antas å ligge begravet i ruinene.
Likevel har president Donald Trump gitt Israels statsminister Benjamin Netanyahu nærmest betingelsesløs støtte til krigføringen. Totalt sett er amerikanere kritiske til Trumps håndtering av krigen.
AP-NORC-målingen viser at bare 37 prosent av amerikanere støtter Trumps Israel-politikk. Omtrent tre av fire republikanere sier de er fornøyde med presidentens håndtering av konflikten, mens demokrater og uavhengige i stor grad er imot.

