Forside

Klart for ny rettsrunde i klimasøksmålssaken

I dag starter ankebehandlingen i klimasøksmålet. Borgarting lagmannsrett skal vurdere om tre oljefelt i Nordsjøen er ulovlig godkjent og om aktiviteten bør stanse umiddelbart. 

– Verdensledende klimaforskere har dokumentert at de tre oljefeltene vil føre til over 100 000 mennesker dør en for tidlig død. Alt vi krever er at staten beregner og er ærlige med konsekvensene av nye oljefelt, før de godkjenner dem. Det er kunnskap vi som borgere har rett på, sier Frode Pleym, leder i Greenpeace Norge. 

I 2023 saksøkte Greenpeace og Natur og Ungdom staten for å ha godkjent de tre olje- og gassfeltene Tyrving, Yggdrasil og Breidablikk i Nordsjøen, uten at feltenes globale klimavirkninger ble utredet. 

Etter behandling i Oslo tingrett i 2023, vant miljøorganisasjonene på alle punkter, og tingretten kjente alle tre oljefelt ugyldige. Tingretten innvilget også organisasjonenes ønske om midlertidige forføyninger, altså forbud, mot videre utbygging, så lenge rettsprosessen pågår. Staten anket både dommen og forbudene. 

– I et demokrati må regjeringen følge loven. Det bryter med norsk og europeisk lov å tillate utbygging av massive oljefelt uten at konsekvensene for min generasjon er blitt utredet. Vi har rett til å vite hva omlag 500 millioner tonn vil gjøre med klimaet vårt, sier Sigrid Hoddevik Losnegård, leder i Natur og Ungdom. 

Den midlertidige forføyningen ble fjernet av en kjennelse fra lagmannsretten i oktober 2024. Men denne kjennelsen ble kjent ugyldig av Høyesterett i april 2025. Derfor skal den midlertidige forføyningen behandles i lagmannsretten på nytt. 

Før lagmannsretten ville ta stilling til hovedspørsmålet om ugyldighet, ba retten om at saken ble behandlet i EFTA-domstolen i Luxembourg. Her vant miljøorganisasjonene frem på alle punkter. Uttalelser fra EFTA-domstolen skal ha betydelig vekt i norsk rett.

Les mer