Det er glede på Sunnmøre etter at regjeringen vedtok å ikke godkjenne planene de storslåtte planene om en gondolbane fra Langevåg sentrum og opp til Sulafjellet.

Planene om gondolbane opp til toppen av Sulafjellet har vært omtridt. Lokalt har det vært utvist stor aktivitet i kampen mot gondolbanen, med tog, stands og løpeseddelutdeling.
Interessemotsetningene har vært store. Mange har hatt stor tro på at at en gondolbane opp til Sulafjellets topp var det som skulle til for å få fart på turisme, styrke næringsinteressene og gi nye arbeidsplasser. Motstanderne derimot har vært tydelige på at en ikke har rett til å veksle inn store naturverdier på vegne av kommende generasjoner. Kortsiktige gevinster kan ikke trumfe muligheten til å fritt kunne dyrke friluftsliv på et populært og elsket fjell, har motstanderne argumentert med.
Ifølge reguleringsplanen, ville de planlagte banen kunne frakte 1200 passasjerer i timen. I tillegg var det lagt opp til til omfattende utbygging av ulike service- og aktivitetstilbud på både topp- og mellomstasjonene.
Sula kommune vedtok reguleringsplanen med flere uavklarte innsigelser 25. juni 2024. Innsigelsene fra Statsforvalteren i Møre og Romsdal var primært knyttet til de negative konsekvensene for viktige natur- og friluftsområder i Sulafjellet. Det var også innsigelse til manglende medvirkning for barn og unge i planprosessen. Statsforvalterens innsigelser støttes av Klima- og miljødepartementet og Miljødirektoratet.
Regjeringen sier nei
Nå har motstanderne av den planlagte gondolbanen tydeligvis fått gehør hos regjeringen.
I en pressemelding skriver Kommunal- og distriktsdepartementet at de ikke godkjenner planene for en gondol fra Langevåg sentrum til Sulafjellet. Grunnen er at prosjektet i for stor grad er i konflikt med viktige natur-, landskaps- og friluftslivsinteresser.
– Jeg har forståelse for kommunens forventninger om lokale og regionale ringvirkninger av et slikt prosjekt. Men i dette tilfellet veier de negative virkningene av inngrep og økt ferdsel i et viktig natur- og friluftsområder tyngst, sier kommunal- og distriksminister Kjersti Stenseng.
– Jeg forstår ønsket om å legge til rette for turisme og mer aktivitet i Langevåg sentrum. Samtidig må vi passe på at tapet av natur ikke blir for stort. I denne saken ble konsekvensene for friluftsliv og miljø for store, sammenliknet med det samfunnet ville fått igjen, sier istemmer klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
