Utenriksdepartementet fraråder nå reiser som ikke er strengt nødvendige til Tanzania. Dette som en følge av de kraftige demonstrasjonene i landet den senere tiden.
Det pågår store demonstrasjoner og opptøyer i Dar es Salaam og andre deler av Tanzania i forbindelse med president- og parlamentsvalg. Opptøyene har ført til voldelige sammenstøt mellom demonstranter og politi. Myndighetene har innført portforbud i flere byer. Det er en uoversiktlig sikkerhetssituasjon i flere deler av landet, og demonstrasjoner kan øke i omfang. Utenrikstjenestens mulighet til å gi konsulær bistand er begrenset.
Opptøyene som har rast den siste tiden, har sin bakgrunn i valget i Tanzania den 29. oktober 2025, da flere større opposisjonspartier og toppkandidater ble ekskludert fra valglisten.
Folk gikk til gatene, især i byer som Dar es Salaam og Mwanza, og krevde frie og rettferdige valg.
Myndighetene svarte med å innføre portforbud, stenge internett og sette inn hæren i gatene.
Ifølge opposisjonen er dødstallet høyt — opp mot 700 – mens FN og menneskerettsorganisasjoner sier at de bekreftede tallene er langt lavere. Valget endte med at sittende president Samia Suluhu Hassan ble erklært vinner med over 97 prosent av stemmene, et resultat mange observerer som et utslag av manglende konkurranse og undertrykkelse av opposisjonen.
Til nå har Utenriksdepartementet frarådet reiser som ikke er strengt nødvendige til de delene av Mtwara-regionen som grenser mot Mosambik. Men nå utvides reiserådet til å omfatte hele Tanzania.
Registrer din reise i appen Reiseklar eller på www.reiseregistrering.no. Da kan du få informasjon fra norske myndigheter om det skulle oppstå en krise der du er.

