ForsidePolitikk

Stortinget har en kjempejobb å gjøre

Fremleggelsen av Støre-regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år er ingen jubeldag for norske kommune, ihvertfall om man skal tro uttalelser Kommunenes Sentralforbund (KS) har kommet med etter at forslaget til budsjett ble lagt frem tidligere i dag.

Den økonomiske situasjonen er krevende for mange kommuner og fylkeskommuner. Nå venter tøffe budsjettrunder for 2026. Der er det lite drahjelp å hente fra regjeringens forslag.

– Vi er svært overrasket over at nødropet vårt ikke har hatt gjennomslag i regjeringens forslag til statsbudsjett. Stortinget har nå en stor jobb å gjøre for å sikre velferdstjenester i hele landet, sier styreleder i KS, Gunn Marit Helgesen.

styreleder i KS Gunn Marit Helgesen, er svært overrasket over at nødropet ikke har hatt gjennomslag forslaget.
Foto: Kommunenes Sentralforbund

– Alle på Stortinget som er opptatt av at innbyggerne skal leve gode liv må nå kjenne sin besøkelsestid. Jeg er bekymret for konsekvensene dersom kommuner og fylkeskommuner ikke får et merkbart løft i frie inntekter gjennom budsjettforhandlingene på Stortinget. Det handler om helse, skole, barnevern, barnehager, fritidsklubber, hjemmehjelp og alle de andre kommunale tjenestene. Jeg forutsetter faktisk at vi blir hørt, sier Helgesen.

Kryper langs gulvet 

Regjeringen foreslår en vekst i kommunesektorens frie inntekter neste år på 4,2 milliarder kroner, fordelt med 3,2 milliarder kroner til kommunene og 1 milliard kroner til fylkene. Justert for utgiftene til befolkningsendringer gir det et samlet økt handlingsrom på 1,3 milliarder kroner. 

– Regjeringen kryper langs gulvet den selv varslet som et bunnivå da kommuneproposisjonen ble lagt fram i vår. Det kuttes og omstilles allerede i stor stil rundt om i kommuner og fylkeskommuner. Omstilling til færre unge og flere eldre koster. I dag er mange lokalpolitikere skuffet på vegne av innbyggerne. Den skuffelsen deler jeg, fastslår Helgesen.  

Kollektivkrisa 

Regjeringen foreslår null kroner til å løse kollektivkrisa. Det er oppsiktsvekkende, mener Helgesen. 

– KS har nylig dokumentert at nye kollektivkontrakter har en prisvekst på 30 prosent. Dette går ikke lenger! Her må overføringene til fylkene betydelig opp. Hvis ikke, blir det rutekutt, økte priser eller begge deler, sier Helgesen og understreker:  

– Taperne er de som reiser kollektivt til og fra jobb, skole og fritidsaktiviteter.

Helgesen understreker at KS er opptatt av helheten i statsbudsjettet: 

– Vi lever i en urolig tid, og har stor forståelse for at forsvarsbudsjettet øker. Men totalberedskapen er avhengig av sivilsamfunnet, og der er kommuner og fylkeskommuner førstelinja. Vi er bekymret over at den innsatsen som forventes av oss ikke gjenspeiles i budsjettforslaget, sier KS’ styreleder Gunn Marit Helgesen.