Nittedal kommune utvider i høst bruken av digitale helsetjenester. Målet er å møte et økende behov for helse- og omsorgstjenester, samtidig som kommunen skal klare seg med begrensede arbeidskraftressurser.
Nittedal står, som mange andre kommuner, foran store demografiske endringer. Det blir flere eldre og dermed større behov for helse- og velferdstjenester. Samtidig vokser arbeidsstyrken mindre enn behovet for tjenester.
Beregninger gjort ved hjelp av et planleggingsverktøy utviklet av KS viser at behovet for helsetjenester i hjemmet i Nittedal kan øke med rundt 25 prosent fram mot 2035.
Veksten kommer i hovedsak blant innbyggere over 67 år.
Samtidig viser beregningene at Nittedal i dag har lavere tjenestedekning enn sammenlignbare kommuner. Kommunen mener derfor det er nødvendig å utvikle nye arbeidsformer og ta i bruk teknologi for å kunne møte behovet uten at ressursbruken øker tilsvarende.
Digital oppfølging allerede i bruk
Nittedal startet med digital hjemmeoppfølging (DHO) vinteren 2026. Tilbudet bygger på en teknologiplattform og utstyr som ble anskaffet gjennom et samarbeid i 2025.
DHO brukes blant annet overfor innbyggere med KOLS og hjertesvikt. Pasientene registrerer selv målinger og symptomer hjemme, mens helsepersonell følger opp digitalt. På denne måten kan endringer i helsetilstanden oppdages tidligere.
Ordningen er organisert gjennom MILA – Mitt liv, mitt ansvar – et samarbeid mellom Ahus, fastleger og kommuner. Oppfølgingssenteret ligger i Ullensaker.
Erfaringene så langt viser ifølge kommunen at digital oppfølging kan gi brukerne større trygghet og mestring, samtidig som behovet for legevakt og sykehusinnleggelser kan reduseres. MILA mottok Digitaliseringsprisen i 2025.
Nå skal Nittedal ta neste steg.
Digital hjemmesykepleie fra høsten
Høsten 2026 utvider kommunen tilbudet med digital hjemmesykepleie og digitale hjemmebesøk.
Det innebærer planlagte videokonsultasjoner mellom innbyggere og helsepersonell. Oppfølging, veiledning og støtte kan dermed gjennomføres digitalt når kommunen vurderer at dette er faglig forsvarlig.
Fra administrasjonen understrekes det at digitale hjemmebesøk ikke skal erstatte fysiske hjemmebesøk der det er behov for at helsepersonell er fysisk til stede. Teknologien skal være et supplement.
Som en del av satsingen etableres det en egen digital sone. Her skal sykepleiere og annet helsepersonell kunne gjennomføre deler av kontakten med innbyggerne digitalt.
Det kan blant annet dreie seg om oppfølging, veiledning, faglige vurderinger og rådgivning.
Mange mulige bruksområder
Kommunen ser for seg en rekke bruksområder for digitale hjemmebesøk.
Helsepersonell kan blant annet følge opp medisinbruk og sikre at pasienten forstår hvordan legemidlene skal brukes. Digitale møter kan også brukes til observasjon av bestemte helsetilstander over tid.
Teknologien kan videre brukes til veiledning innen egenomsorg, rehabilitering og øvelser, samt til råd om livsstil og praktiske spørsmål i hverdagen.
Også psykososial oppfølging kan gjennomføres digitalt gjennom planlagte samtaler.
Kommunen peker dessuten på at digitale møter kan gjøre det enklere å involvere pårørende når det er hensiktsmessig.
For barn og unge kan digitale tjenester blant annet brukes til tidlig oppfølging og forebyggende arbeid.
Skal gjøre det lettere å bo hjemme
Hovedmålet med satsingen er ifølge kommunen å utvikle helse- og omsorgstjenester som er mer fleksible og bærekraftige.
Digital oppfølging skal kunne gi innbyggerne større mulighet til å få hjelp uten at helsepersonell nødvendigvis må reise ut til hjemmet hver gang.
Samtidig håper kommunen at teknologien skal bidra til at flere kan mestre hverdagen og bo trygt hjemme lenger.
For Nittedal blir dette stadig viktigere. Med en forventet økning på rundt 25 prosent i behovet for helsetjenester i hjemmet fram mot 2035, må kommunen finne nye måter å organisere tjenestene på dersom flere skal få hjelp uten en tilsvarende økning i behovet for personell.

